Twój koszyk jest obecnie pusty!
Uważność w życiu codziennym – medytacja, którą możesz wykonywać nawet w pracy
Zastanawiałeś się, o czym myślisz podczas mycia zębów? Czy to tylko rutynowe, pośpieszne szczotkowanie, bez zastanowienia? Następnym razem, zwróć uwagę na swoje myśli podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie, mycie zębów czy prowadzenie samochodu. Twoje myśli prawdopodobnie krążą, analizując przeszłość i przyszłość, nawet jeśli nie jesteś tego świadom. Wielu z nas próbuje robić kilka rzeczy naraz. Wielozadaniowość jest często postrzegana jako atut, ale czy zawsze jest korzystna?
Jadąc autobusem z telefonem w ręce, możesz zrobić zakupy, odpisać na maile i rozmawiać z przyjaciółmi, ale potem wysiąść na niewłaściwym przystanku. Jedząc obiad, możesz oglądać serial, przeglądać Instagrama i rozmawiać z ukochaną osobą, by po chwili zapomnieć, o czym rozmawialiście.
Brak uważności sprawia, że nie jesteś w pełni obecny. Będąc w kilku miejscach naraz, tak naprawdę nie ma cię nigdzie. Nie czerpiesz przyjemności z wykonywanej czynności i chcesz, aby skończyła się jak najszybciej.
Jak uważność zmienia podejście do życia
Uważność jest świadomością chwili obecnej, obserwacją tu i teraz, bez oceniania i krytykowania. Dzięki niej poznajesz siebie, swoje emocje i schematy myślowe. Uważność pozwala widzieć rzeczy takimi, jakie są, bez nadawania im łatek.
Często umysł skupia się na przeszłości i przyszłości, ignorując teraźniejszość. Nie możesz żyć w przeszłości ani w przyszłości – jedyne, co masz, to teraźniejszość.
„Uświadom sobie głęboko, że chwila obecna jest wszystkim, co masz”
– Eckhart Tolle
Jeśli pozostajesz nieświadomy swoich obecnych działań, jesteś skazany na powtarzanie błędów z przeszłości. Rozwijając uważność, możesz korzystać z przeszłości jako nauki przy podejmowaniu decyzji. Kiedy jesteś uważny, twój umysł jest bardziej skoncentrowany i pełen energii. Doceniasz każdy moment swojego życia. Kiedy napotykasz problem, szybciej go rozwiązujesz, zachowujesz spokój i nie wpadasz w panikę. Zaczynasz podejmować decyzje oparte na faktach, a nie na przekonaniach i opiniach.
Angażuj się w to, co robisz
Wyzwanie polega na tym, aby wewnętrzny spokój stał się codziennością. Aby wyzwania dnia codziennego przestały cię przytłaczać. Kiedy regularnie praktykujesz medytację, zauważasz, że uważność zaczyna przenosić się na codzienne czynności. Zaczynasz doświadczać więcej spokoju umysłu nawet w trakcie prozaicznych czynności, takich jak zmywanie naczyń czy sprzątanie.
Nie musisz się spieszyć z zakończeniem sprzątania, by móc zająć się czymś „przyjemniejszym” lub „ważniejszym”. Spokojne sprzątanie może dostarczyć ci radości i pomóc pozbyć się irytacji typu „nienawidzę sprzątać, to bez sensu”. Rozproszony umysł przeszkadza w odczuwaniu satysfakcji z czynności, którą i tak trzeba wykonać. Spokojny i skoncentrowany umysł nie będzie ci podsuwać myśli „nienawidzę gotować”, ponieważ obecność w teraźniejszym momencie pozwala czerpać radość z przygotowywania posiłku.
Kiedy połączysz rutynowe czynności z autentyczną obecnością, odkryjesz w nich spokój i gotowość do obserwacji. Proces ten przyniesie więcej satysfakcji i głębsze zrozumienie siebie.
Podczas sprzątania możesz zastanowić się, czy nie poświęcasz na to zbyt wiele czasu i energii. Uważność może zmienić twoje podejście, pomagając lepiej zarządzać czasem i energią oraz zrozumieć swoje nawyki związane ze sprzątaniem. Może okaże się, że masz skłonność do nałogowego sprzątania? A może uświadomisz sobie, dlaczego zwlekasz z tym obowiązkiem.
Jak jedzenie w uważności wpływa na relację z umysłem i ciałem
To, kiedy i w jaki sposób jesz, ma ogromne znaczenie. Jedzenie w pośpiechu często prowadzi do braku satysfakcji i przejedzenia. Delektując się każdym kęsem, możesz lepiej cieszyć się jedzeniem i zauważyć moment, w którym jesteś pełen.
Uważne jedzenie pomaga zbudować głębszą relację z własnym ciałem i umysłem. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoje reakcje i emocje związane z jedzeniem, co prowadzi do zdrowszych nawyków i większej satysfakcji z posiłków.
Zwróć uwagę na to, jak czuje się twoje ciało. Czy naprawdę jesteś głodny, czy jesz z innego powodu, na przykład z nudy lub stresu? Czy jedzenie sprawia ci przyjemność? Obserwuj swoje doznania oraz przepływ myśli i emocji.
Następnym razem, gdy sięgniesz po talerz lub kubek, zrób to uważnie, świadomy każdego ruchu. Odłóż telefon i wyłącz serial. Skup się na jedzeniu, żując każdy kęs powoli. Skup się na smaku, fakturze i zapachu jedzenia. Możliwe, że zjesz mniej, odczuwając sytość po mniejszej porcji. Gdy umysł odpłynie, zwolnij i wróć do uważnego jedzenia.
- Obserwuj, jak jesz, bez oceniania czy krytykowania.
- Zatrzymaj się i spójrz na jedzenie. Jak wygląda? Jakie ma kolory, kształty?
- Powąchaj. Spróbuj. Co czujesz?
- Jaki to ma smak, jaką fakturę?
- Jest twarde, a może rozpływa się w ustach? Każdy zmysł dostarcza ci informacji, które możesz świadomie zauważyć i docenić.
- W jaki sposób jesz? Łapczywie czy delektujesz się każdym kęsem?
- Jak czuje się twoje ciało? Czy naprawdę jesteś głodny?
- Obserwuj swoje doznania oraz przepływ myśli i emocji.
- Jak się czujesz?
Na początku może to być spory wysiłek. Nie przejmuj się jeśli zbłądzisz myślami gdzie indziej – to normalne, po prostu zauważ to i ponownie skieruj uwagę na jedzenie.
Ćwiczenia oddechowe redukujące stres
Być może czeka cię ważne wystąpienie, rozmowa o pracę lub ktoś robi ci awanturę w kolejce do kasy. Pojawia się stres i złość, emocje się w tobie gotują, a ty marzysz, aby ten dzień już się skończył. Nie czekaj, aż emocje się nagromadzą. Wykorzystaj moc oddechu i wykonaj poniższe ćwiczenie.
Minimedytacja redukująca stres
Nie musisz przyjmować pozycji lotosu, czy szukać miejsca odosobnienia. Gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz, po prostu zatrzymaj się na chwilę.
- Weź powoli trzy głębokie wdechy przez nos i wydechy przez usta
- Zamknij oczy, pozwoli to odciąć bodźce wzrokowe.
- Skup się na przepływie powietrza.
- Zwróć uwagę, jak powietrze wchodzi przez nozdrza, wypełnia klatkę piersiową i brzuch, by opuścić ciało przez usta.
Trzy oddechy powinny ci wystarczyć, aby wrócić do równowagi. Jeżeli potrzebujesz, zrób więcej wdechów i wydechów. Za każdym razem obserwuj swój oddech, zwróć uwagę, jak unosi się i opada klatka piersiowa. Zauważ, jak powietrze wypełnia twoje ciało, co czujesz, mrowienie, przepływ energii? Czy oddech jest długi? Krótki? Głęboki? Płytki? Czujesz go w nosie lub gardle? W tej chwili żadna odpowiedź nie jest dobra ani zła. Po prostu obserwuj, aby stać się bardziej świadomym tego, jak działa twój oddech. Pozwól, aby twoje mięśnie się rozluźniły. Daj sobie czas, bez pośpiechu.
Powróć do swojego dnia.
W sytuacji silnego stresu i lęku możesz zastosować praktykę bezpiecznego miejsca. Polega to, na wyobrażeniu sobie spokojnego i bezpiecznego miejsca, w którym możesz się zrelaksować. Ta technika redukuje napięcie i uspokaja. Tę praktykę też możesz wykonywać gdziekolwiek jesteś.
Poczuj głęboki relaks
Poczuj głęboki relaks i spokój umysłu, dzięki prowadzonej medytacji „Podróż do wewnętrznego spokoju”.
Dołącz do społeczności i otrzymaj nagranie audio prowadzonej medytacji „Medytacje: Podróż do wewnętrznego spokoju” zupełnie za free! Będę Ci też wysyłać newsletter pełen konkretów!
Medytacja dla początkujących
Regularna praktyka medytacyjna może przynieść niesamowite korzyści, takie jak większa koncentracja, większy spokój i zmniejszenie stresu.