Rozwijanie uważności: Jak medytacja pomaga zrozumieć siebie

Medytacja nie wymaga specjalnych umiejętności ani dodatkowych akcesoriów. Wystarczy po prostu znaleźć chwilę dla siebie. Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami lub połóż się. Skoncentruj swoją uwagę na oddechu. Twój umysł potrzebuje obiektu, na którym może się skupić, inaczej będzie wędrował i działał chaotycznie. Twoim obiektem koncentracji jest oddech.

Poprzez koncentrację na oddechu, doskonalisz swoją uważność, skupiasz się na teraźniejszym momencie – jesteś tu i teraz. Celem medytacji jest zrozumienie prawdy o sobie, swoich emocjach i uczuciach. W trakcie tej praktyki obserwujesz swój umysł i ciało. Obserwujesz bez oceniania i krytykowania, przyjmujesz wszystko takim, jakie jest, nawet jeśli jest to niewygodne.

Kiedy przyjmiesz i zaakceptujesz niewygodne, negatywne myśli, zaczną one tracić na sile i przestaną być tak przerażające, jak wydawało ci się wcześniej. Nauczysz się akceptować siebie i przestaniesz obwiniać się za wszelkie błędy. Odkryjesz w sobie niewinną osobę, która po prostu stara się bronić siebie tak, jak potrafi. 

Co się dzieje w twojej głowie, gdy brak ci uważności

Gdy jesteś rozproszony, bez uważności na teraźniejszy moment, negatywne myśli i emocje atakują, a ty próbujesz je odrzucić i udawać, że nie istnieją. Tłumisz emocje, których się boisz lub wstydzisz. Obwiniasz się za to, co czujesz, i próbujesz zagłuszyć te myśli poprzez przeglądanie mediów społecznościowych, zakupy lub sięganie po używki. To sprawia, że ​​czujesz się jeszcze gorzej, tracisz kontakt ze swoimi emocjami i nie wiesz, co dokładnie czujesz. Pojawia się uczucie pustki i braku sensu. Unikasz konfrontacji z własnymi problemami i uciekasz od rzeczywistości.  

„Nasze życie kształtuje umysł, bo stajemy się tym, o czym myślimy.”

– Budda

Patrzysz na siebie, innych ludzi i na świat przez pryzmat przekonań, opinii i schematów. Wiele z tych przekonań jest nieprawdziwych, np. „nie zasługuję na miłość, muszę o nią walczyć i ciągle udowadniać swoją wartość”. Nie pozwalasz rzeczom i ludziom po prostu być takimi, jakimi są. Oceniasz siebie i innych, nadajesz łatki i patrzysz na świat stereotypami „nie będę szczęśliwy i spokojny, świat jest pełen stresu i smutku, tak jak moje życie”, „nikt mnie nie pokocha”.

Często nie zdajesz sobie sprawy z tego, co mówisz sobie i jak wiele negatywnych przekonań masz o sobie, świecie i swoich bliskich. Twój umysł jest wiecznie rozproszony, żyjąc w przeszłości, np. myśląc„gdyby udało mi się to zrobić inaczej” lub w przyszłości „jak schudnę 5 kg, to będę szczęśliwa”. Tymczasem nie zauważasz tego, co czujesz tu i teraz.

Odkryj moc teraźniejszości

Medytacja i ćwiczenie uważności pozwoli ci zatopić się w teraźniejszości i radzić sobie z problemami tu i teraz, a nie czekać na wydarzenia w przyszłości, które nigdy mogą nie nadejść. Zadbaj o siebie tu i teraz.

Praktykując uważność, oczyszczasz umysł i uczysz się akceptować rzeczywistość taką, jaka jest. Pozbywasz się mgły, która zakłóca twoje spojrzenie na świat. Stajesz się spokojniejszą i bardziej zrelaksowaną osobą. Poznajesz swoje wady i zalety, wiesz, na co cię stać i nad czym chcesz pracować. Przestajesz udawać i okłamywać siebie. 

Skorzystaj z poniższej medytacji, aby ćwiczyć uważność. Możesz posłuchać nagrania z medytacją prowadzoną lub nauczyć się tego schematu i powtarzać go sobie w głowie. Możesz medytować sam w ciszy lub przy relaksacyjnej muzyce.

Posłuchaj medytacji uważności

🙌 Poniższe ćwiczeniem uważności pozwoli ci uspokoić umysł i zrelaksować się. Zacznij od 2-3 minut. Jeżeli potrzebujesz, wydłuż czas ćwiczenia.

Medytacja Uważności – praktyka zrozumienia siebie (transkrypcja)

Weź trzy głębokie oddechy

Teraz zacznij oddychać normalnie, pozwól, aby oddech wpływał i wypływał swobodnie

Nie musisz nic robić

Wdech i wydech

Poczuj jak twoje płuca wypełniają się powietrzem

Zacznij koncentrować się na brzegu nozdrzy 

Zwróć uwagę na wdech i wydech

Zauważ, że między wdechem a wydechem jest krótka przerwa 

Zwróć na nią uwagę 

Zwróć uwagę kiedy zaczyna się wydech

Przed rozpoczęciem wdechu jest tam kolejna krótka przerwa

Zatrzymaj swoją uwagę na tej przerwie, obserwuj ją z każdym wdechem i wydechem

Obydwie przerwy są tak krótkie, że na co dzień nie zdajesz sobie z nich sprawy. 

Lecz będąc w stanie uważności, zauważysz je 

Po prostu zauważaj wdech i wydech

Kiedy skupisz uwagę na oddechu, ignoruj pojawiające się myśli i wspomnienia,

a jak się rozproszysz, to wróć z uważności do teraźniejszości, do obserwacji oddechu

Twój umysł błądzi to normalne, z każdym kolejnym ćwiczeniem będziesz w stanie dłużej skupiać się na oddechu

Teraz obserwuj tylko oddech

Zaobserwuj uczucie spokoju związane z oddechem

Z każdym wdechem i wydechem twoje ciało staje się zrelaksowane

Czujesz jak mięśnie powoli się rozluźniają 

A twoje ciało staje się coraz cięższe i spokojne

Weź głęboki wdech i wydech skup swoją uwagę na lewej ręce

Czujesz jak rozluźnia się i przepływa przez nią ciepło 

Teraz powoli zwróć uwagę na prawą rękę czujesz jak ciepło przechodzi od koniuszków palców aż po same ramie 

Ponownie skup się na swoim oddechu

Zacznij koncentrować się na brzegu nozdrzy

Czujesz jak powietrze przepływa przez nos 

Poczuj jak z każdym wdechem wypełnia cię wdzięczność 

Podziękuj sobie, że dbasz o siebie