Twój koszyk jest obecnie pusty!

Medytacja to praktyka, która pozwala na głębsze zrozumienie siebie poprzez skupienie się na chwili obecnej i obserwację własnych myśli, emocji i reakcji bez ich oceniania. Zamiast natychmiast reagować na negatywne myśli lub emocje, zauważasz je i pozwalasz im być. Ta neutralna obserwacja pomaga zrozumieć, skąd biorą się te myśli i jakie wzorce zachowań za nimi stoją.
Kiedy umysł jest spokojniejszy, łatwiej jest zrozumieć swoje reakcje i emocje. Celem uważności jest zrozumienie prawdy o sobie, swoich emocjach i uczuciach. Zamiast tłumić negatywne uczucia, uczysz się je zauważać i akceptować. To prowadzi do większej samoakceptacji i zrozumienia, że wszystkie emocje, nawet te trudne, są naturalną częścią ludzkiego doświadczenia.
Kiedy przyjmiesz i zaakceptujesz niewygodne myśli, zaczną one tracić na sile i przestaną być tak przerażające, jak wydawało ci się wcześniej. Nauczysz się akceptować siebie i przestaniesz obwiniać się za wszelkie błędy. Poznasz swoje wady i zalety, przestaniesz udawać i okłamywać siebie.
Medytacja często wiąże się z technikami skanowania ciała, które pomagają zrozumieć fizyczne odczucia i ich związek z emocjami. Na przykład, możesz zauważyć, że uczucie lęku objawia się napięciem w brzuchu lub klatce piersiowej. Świadomość tych odczuć pozwala na lepsze zarządzanie nimi i reagowanie na potrzeby swojego ciała.
Gdy jesteś rozproszony, twój umysł łatwo poddaje się negatywnym myślom i emocjom. Zamiast się nimi zająć, często próbujesz je ignorować, co powoduje jeszcze więcej stresu. Tłumisz emocje, których się boisz lub wstydzisz. Obwiniasz się za to, co czujesz, i próbujesz zagłuszyć te myśli, przeglądając media społecznościowe, robiąc zakupy lub sięgając po używki. Z czasem emocje się kumulują, a to sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej, tracisz kontakt ze swoimi emocjami i nie wiesz, co czujesz.
Może pojawić się przytłoczenie, zmęczenie i niechęć do działania. Uczucie pustki i braku sensu. Możesz mieć poczucie, że nie wiesz co się z tobą dzieję.
„Nasze życie kształtuje umysł, bo stajemy się tym, o czym myślimy.”
– Budda
Bez uważności patrzysz na siebie, innych ludzi i świat przez pryzmat przekonań i opinii, które nie muszą być prawdziwe. Będąc uważnym, możesz zauważyć, jakie masz przekonania i czy naprawdę ci służą. Wiele z tych przekonań jest nieprawdziwych, na przykład: „nie zasługuję na miłość”. To obniża twoje poczucie własnej wartości i sprawia, że ciągle musisz udowadniać swoją wartość.
Wiele opinii i stereotypów, które masz, nie pochodzi od ciebie, lecz zostało ci przekazane przez innych, np. przez rodziców, którzy 20 lat temu mówili ci, że „świat jest zły”. Może to prowadzić do przekonania, że zawsze musisz być na baczności i nie możesz ufać innym. Bez uważności, możesz żyć w ciągłym stresie i napięciu, nie zdając sobie sprawy, że to przekonanie wcale nie musi być prawdziwe.
Medytacja i ćwiczenie uważności pozwoli ci zatopić się w teraźniejszości i radzić sobie z problemami tu i teraz, a nie czekać na wydarzenia w przyszłości, które nigdy mogą nie nadejść. Zadbaj o siebie tu i teraz.
Praktykując uważność, oczyszczasz umysł i uczysz się akceptować rzeczywistość taką, jaka jest. Pozbywasz się mgły, która zakłóca twoje spojrzenie na świat. Stajesz się spokojniejszą i bardziej zrelaksowaną osobą.
Skorzystaj z poniższej medytacji, aby ćwiczyć uważność. Możesz posłuchać nagrania z medytacją prowadzoną lub nauczyć się tego schematu i powtarzać go sobie w głowie. Możesz medytować sam w ciszy lub przy relaksacyjnej muzyce.
Poniższe ćwiczeniem uważności pozwoli ci uspokoić umysł i zrelaksować się. Zacznij od 2-3 minut. Jeżeli potrzebujesz, wydłuż czas ćwiczenia.
Weź trzy głębokie oddechy
Teraz zacznij oddychać normalnie, pozwól, aby oddech wpływał i wypływał swobodnie
Nie musisz nic robić
Wdech i wydech
Poczuj jak twoje płuca wypełniają się powietrzem
Zacznij koncentrować się na brzegu nozdrzy
Zwróć uwagę na wdech i wydech
Zauważ, że między wdechem a wydechem jest krótka przerwa
Zwróć na nią uwagę
Zwróć uwagę kiedy zaczyna się wydech
Przed rozpoczęciem wdechu jest tam kolejna krótka przerwa
Zatrzymaj swoją uwagę na tej przerwie, obserwuj ją z każdym wdechem i wydechem
Obydwie przerwy są tak krótkie, że na co dzień nie zdajesz sobie z nich sprawy.
Lecz będąc w stanie uważności, zauważysz je
Po prostu zauważaj wdech i wydech
Kiedy skupisz uwagę na oddechu, ignoruj pojawiające się myśli i wspomnienia,
a jak się rozproszysz, to wróć z uważności do teraźniejszości, do obserwacji oddechu
Twój umysł błądzi to normalne, z każdym kolejnym ćwiczeniem będziesz w stanie dłużej skupiać się na oddechu
Teraz obserwuj tylko oddech
Zaobserwuj uczucie spokoju związane z oddechem
Z każdym wdechem i wydechem twoje ciało staje się zrelaksowane
Czujesz jak mięśnie powoli się rozluźniają
A twoje ciało staje się coraz cięższe i spokojne
Weź głęboki wdech i wydech skup swoją uwagę na lewej ręce
Czujesz jak rozluźnia się i przepływa przez nią ciepło
Teraz powoli zwróć uwagę na prawą rękę czujesz jak ciepło przechodzi od koniuszków palców aż po same ramie
Ponownie skup się na swoim oddechu
Zacznij koncentrować się na brzegu nozdrzy
Czujesz jak powietrze przepływa przez nos
Poczuj jak z każdym wdechem wypełnia cię wdzięczność
Podziękuj sobie, że dbasz o siebie
Poczuj głęboki relaks i spokój umysłu, dzięki prowadzonej medytacji „Podróż do wewnętrznego spokoju”.
Dołącz do społeczności i otrzymaj nagranie audio prowadzonej medytacji „Medytacje: Podróż do wewnętrznego spokoju” zupełnie za free! Będę Ci też wysyłać newsletter pełen konkretów!
Regularna praktyka medytacyjna może przynieść niesamowite korzyści, takie jak większa koncentracja, większy spokój i zmniejszenie stresu.