Relaksująca medytacja, gdy masz wrażenie, że „nie masz czasu”

Medytacja jest to praktyka spędzania czasu ze swoim umysłem i ciałem. Skupienie się na oddechu – bycie tu i teraz. Medytacja pozwala zatrzymać się, wyciszyć, przyjrzeć się swoim myślom, zrozumieć je i nabrać sił na kolejne wyzwania.

Jak się czujesz gdy od rana budzą cię maile, powiadomienia a terminy gonią? Jak się czujesz, gdy całą noc przewracasz się z boku na bok, a przez głowę przebiega ci milion myśli?

Jak się czujesz, gdy oglądasz życie innych na Insta, widzisz idealne ciała, idealne związki i podróże? Jak się czujesz, gdy osoba, którą kochasz cię odrzuca?

Masz ochotę krzyknąć STOP?

Medytacja jest takim przyciskiem STOP.

Świat zmienia się nieustannie, a my nie nadążamy. Jesteśmy zabiegani, przebodźcowani, a wśród miliarda ludzi czujemy się samotni.

Coraz częściej wykonujemy kilka czynności jednocześnie, wielozadaniowość to nasza „specjalność”. Wmówiono nam, że musimy być produktywni i efektywni, a gdy nie robimy „nic” mamy wyrzuty sumienia.

Łakniemy uwagi i akceptacji innych, a nie akceptujemy samych siebie. Biegniemy za karierą, pieniędzmi i miłością. Chcemy spełniać oczekiwania innych a zapominamy, czego chcemy i co jest dla nas ważne.

Media codziennie karmią nas katastrofami i złymi nowinami – spada poczucie bezpieczeństwa, pojawia się bezradność i lęk. Nic dziwnego, że powoli nie dajemy rady.

To jak, chcesz na chwilę się zatrzymać?

Medytacja to praktyka o głębokim oddziaływaniu na nasze ciało, umysł i ducha. Regularne jej praktykowanie może wprowadzić pozytywne zmiany w twoim życiu, prowadząc do odzyskania spokoju, skupienia i równowagi wewnętrznej. 

W dłuższej perspektywie praktykowania medytacji, możesz zauważyć następujące korzyści:

  • poprawa koncentracji i pamięci
  • większe skupienie na chwili obecnej
  • umiejętność rozpoznawania własnych myśli i emocji oraz zwiększenie zdolności do radzenia sobie z nimi
  • poprawa jakości snu
  • redukcja lęku i stresu
  • lepszy kontakt ze sobą i umiejętność rozpoznawania swoich potrzeb
  • ułatwia radzenie sobie w trudnych chwilach

Posłuchaj relaksującej medytacji

Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami i zamknij oczy. Weź powolny i długi wdech przez nos i wydech przez usta. Poczuj jak powietrze wchodzi przez nos i napełnia twój brzuch niczym balon, by za chwilę opaść. Wdech przez nos i wydech przez usta.

Medytacja Relaksująca – odkryj spokój (transkrypcja)

Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami i zamknij oczy. Weź powolny i długi wdech przez nos i wydech przez usta. Poczuj jak powietrze wchodzi przez nos i napełnia twój brzuch niczym balon, by za chwilę opaść. Wdech przez nos i wydech przez usta.

Następnie pozwól ciału oddychać naturalnie.

Oddychając, wsłuchuj się w każdy dźwięk pochodzący z pomieszczenia oraz z zewnątrz. 

Licz każdy słyszany dźwięk. Po prostu licz i oddychaj.

Być może usłyszysz: burczenie własnego brzucha, tykanie zegara, śpiew ptaków lub odgłosy ludzi zza okna.

Cokolwiek usłyszysz licz.

Jeśli się rozproszysz lub odpłyniesz myślami gdzie indziej, ponownie wróć do słuchania i liczenia dźwięków, nie oceniaj, po prostu licz.

Daj sobie 1-3 minuty.

Otwórz oczy i zobacz, jak się czujesz.