Po co medytować? Korzyści medytacji

Medytując, dbasz o swój dobrostan – o tym już pewnie słyszałeś. Ale co tak naprawdę oznacza „dobrostan”? Słowa takie jak „zadbaj o siebie”, „żyj tu i teraz” stały się modne, ale co się za nimi kryje i dlaczego warto medytować?

Medytacja przynosi liczne korzyści zarówno dla umysłu, jak i ciała, ale pod warunkiem regularnego praktykowania, oto najważniejsze z nich:

Lepsze relacje z bliskimi

Medytacja uczy bycia w chwili obecnej i poprawia zdolność skupienia. Kiedy jesteś w pełni obecny, bardziej angażujesz się w rozmowę i interakcje z bliskimi. Brak skupienia na rozmowie tworzy niewidzialną barierę, która oddziela was od siebie. Skupienie się na rozmowie wzmacnia więź emocjonalną i zaufanie. Aktywne słuchanie przekazuje komunikat: „jesteś dla mnie ważny/a, interesuje mnie to, co masz do powiedzenia.”

Dzięki medytacji stajesz się świadomy swoich emocji i potrzeb, co ułatwia komunikację z innymi. Stajesz się autentyczny i szczery. Łatwiej jest też zrozumieć emocje innych, dzięki czemu możesz lepiej wspierać bliskich, być bardziej wyrozumiałym i troskliwym.

Medytacja pomaga w regulacji emocji, co oznacza, że lepiej radzisz sobie z frustracją i złością. Nie działasz pod wpływem emocji i podejmujesz bardziej świadome działania, co zmniejsza konflikty i nieporozumienia. Dzięki temu jest mniej prawdopodobne, że zareagujesz w sposób, którego później będziesz żałować.

Zastanów się, jak wyglądają twoje spotkania z partnerem czy przyjaciółmi? Jak często sięgasz po telefon podczas rozmów? Jak często nie pamiętasz, o czym mówi druga osoba?

Poprawa jakości wykonywanej czynności

Umiejętność skupienia uwagi na wykonywanej czynności zwiększa efektywność oraz zadowolenie z jej wykonywania. Przerwy na rozproszenia, takie jak korzystanie z telefonu, zwiększają frustrację, co obniża jakość pracy.

Gdy frustracja narasta, pojawiają się negatywne myśli o własnych umiejętnościach, takie jak: „do niczego się nie nadaję”. Skoncentrowany umysł popełnia mniej błędów, co przekłada się na rozwiązywanie problemów w bardziej efektywny sposób.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim przez Glorię Mark pokazują, że powrót do pełnego skupienia po rozproszeniu zajmuje około 23 minut i 15 sekund. Na przykład, 5 minut spędzone na mediach społecznościowych kosztuje około 28 minut efektywnego czasu pracy. Zamiast uczyć się przez 3 godziny z przerwami na rozproszenia, możesz skrócić czas nauki do 2 godzin i zyskać więcej czasu na odpoczynek lub spotkanie z przyjaciółmi.

Posłuchaj medytacji na pewność siebie

Poniższa medytacja pozwoli ci wzmocnić poczucie własnej wartości oraz odnaleźć wewnętrzny spokój.

Medytacja na pewność siebie – transkrypcja

Przyjmij komfortową pozycję taką, jaka jest dla ciebie najwygodniejsza. Zamknij powoli oczy. Weź głęboki wdech przez nos i wypuść powietrze przez usta. Wdech i wydech.

Z każdym wdechem i wydechem twoje ciało staje się zrelaksowane. Czujesz, jak mięśnie powoli się rozluźniają. Obserwuj swój oddech. 

Wdech i wydech. Zauważ, jak powietrze unosi twoją klatkę piersiową i brzuch. Poczuj swoje ciało i skup na nim swoją świadomą uwagę.

Czujesz, jak rozluźniają się mięśnie twojej twarzy. A twoje ciało staje się coraz cięższej i spokojne.

Weź głęboki wdech i wydech. Skup swoją uwagę na lewej ręce. Czujesz, jak rozluźnia się i przepływa przez nią ciepło. 

Teraz powoli zwróć uwagę na prawą rękę, czujesz jak ciepło przechodzi od koniuszków palców aż po same ramie. 

Twoje ręce stają się powoli coraz cięższej i cięższe, a ciebie ogarnia spokój, który rozchodzi się z twojej klatki piersiowej na zewnątrz.

Czujesz, jak przez twoje ciało przepływa energia. 

Pamiętaj, masz w sobie moc, aby tworzyć niesamowite rzeczy w swoim życiu.

Posłuchaj swojego serca.

Czego ono chce? Co chcesz, aby stało się w twoim życiu? Co chcesz czuć? Co chcesz w sobie rozwinąć?

Słuchaj z szacunkiem i spokojem tego, co mówi ci serce. Twoje serce zawsze cię prowadzi i wybiera to, co najlepsze dla ciebie. Czego naprawdę pragnie twoje serce? 

Wyobraź to sobie, poczuj to. 

Jak się czujesz gdy podążasz za tym pragnieniem, co w tobie wzrasta?Zwizualizuj sobie każdy szczegół, jak się czujesz, jak rośnie twoja energia. Jak wzrasta twoja pewność siebie. 

Poczuj, jak to uczucie rozchodzi się po twoim ciele. 

Teraz wyobraź sobie ogień, gorący płomień, niezwykle silny rozświetlający całe pomieszczenie.

Ten ogień jest w tobie. Ten ogień jest w twoim sercu. Ten ogień to twój dar. Ten ogień to twoja siła i energia.

Zaczynasz czuć moc, która jest w tobie. Prawdziwą moc, którą czujesz w swoim ciele. 

To jest ogień, który rozpala twoją pewność siebie. To jest ogień, który rozświetla każde pomieszczenie, do którego wchodzisz. To jest ogień, dzięki któremu radzisz sobie ze wszystkim, co stanie na twojej drodze.

Teraz poświęć chwilę na wdzięczność za energię, którą masz w sobie, za ogień, który pcha cię do przodu, pasję i motywację, którą masz w sobie. Czujesz, jak wdzięczność rozchodzi się po twoim ciele.  

Poczuj, jak twoje ciało rozluźnia się jeszcze bardziej. Z każdym wdechem i wydechem odczuwasz więcej spokoju. Wdech i wydech. Powoli jeszcze bardziej rozluźniasz mięśnie.

Teraz podzielę się z tobą kilkoma afirmacjami, które wzmocnią twoją pewność siebie. Powtarzaj je w myślach lub na głos: 

Mam wiele do zaoferowania światu

Jestem wyjątkowo piękną osobą

Poradzę sobie ze wszystkim, co stanie na mojej drodze

Rozświetlam każde pomieszczenie, do którego wchodzę

Mam w sobie determinację i wytrwałość

Jestem wartościową i wyjątkową osobą 

Mam wszystko, czego potrzebuję, aby osiągnąć swoje cele

Ufam sobie 

Wierzę w siebie i w swoje pomysły

Moja pewność siebie jest większa od strachu

Jestem inspiracją dla innych

Jestem naturalnym liderem i inni chętnie naśladują mnie

Nie pozwolę innym mnie ograniczać

Pamiętaj, jesteś silną, zdolną i wartościową osobą. Zasługujesz na wszystko, co najlepsze.

Weź 3 głębokie wdechy przez usta i wypuść powietrze. Wdech i wydech. Wdech i wydech. Pięknie.

Zastanów się, za co odczuwasz wdzięczność, poczuj tę pozytywną energię w swoim ciele. 

Powoli otwórz oczy i rozejrzysz się dookoła. 

Dziękuje za wspólne spędzenie tego czasu.

Zrozum swoje emocje i zaakceptuj siebie

Medytując, nawiązujesz lepszy kontakt z samym sobą. Skupienie na oddechu doskonali uważność i koncentrację na chwili obecnej. Dzięki temu jesteś w stanie zauważyć, jakie emocje się w tobie pojawiają, zamiast reagować na nie automatycznie. Celem uważności jest poznanie swoich emocji i uczuć w sposób świadomy.

Podczas tej praktyki obserwujesz umysł i ciało bez oceniania i krytykowania. Kiedy przyjmiesz i zaakceptujesz trudne myśli, zaczną tracić na sile i przestaną być tak przerażające. Zamiast tłumić, np. gniew, pozwól sobie go doświadczyć, przyjrzyj się mu i zaakceptuj. To uwalnia napięcie i przynosi spokój.

Staniesz się bardziej wyrozumiały wobec siebie i nauczysz się radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Jeśli stłumisz nieprzyjemne emocje lub udasz, że nie istnieją, to zachowasz je w sobie w postaci napięć i złego samopoczucia. Stłumione emocje z czasem się kumulują, a ty tracisz kontakt ze swoim „ja”.

Zmiany w życiu, takie jak zmiana pracy czy rozstanie, mogą budzić lęk, ale są nieuniknione. Medytacja nie eliminuje tych problemów, ale pomaga lepiej sobie z nimi radzić. Uczy akceptacji siebie i rzeczywistości, wzmacniając wiarę w swoje możliwości.

Przejmij kontrolę nad lękiem i stresem

Stres może powodować wiele problemów zdrowotnych i manifestować się bólem w ciele. Regularna medytacja pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, i wprowadza w stan relaksu. Medytacja daje przestrzeń do zdystansowania się od stresujących myśli, co zmniejsza podatność na stres.

Podczas stresu umysł pracuje na wysokich obrotach, a myśli: „ale jestem zestresowany” podsycają lęk. Nakręcasz się i utwierdzasz w przekonaniu, że stres jest częścią ciebie i zaczynasz to odczuwać w ciele.

Medytując, obserwujesz te myśli bez oceniania, co pozwala uwolnić się od nich. Choć medytacja nie eliminuje stresu, pomaga lepiej nim zarządzać. Medytacja umożliwia zrozumienie źródła lęku i pracę nad zmianą wzorców myślowych. Uczysz się rozróżniać, co jest prawdą, a co tylko wytworem umysłu. Dzięki temu oczyszczasz się z niepokoju i negatywnych emocji, ciesząc się wolnością umysłu.

Poczuj głęboki relaks

Poczuj głęboki relaks i spokój umysłu, dzięki prowadzonej medytacji „Podróż do wewnętrznego spokoju”.

Dołącz do społeczności  i otrzymaj nagranie audio prowadzonej medytacji „Medytacje: Podróż do wewnętrznego spokoju” zupełnie za free! Będę Ci też wysyłać newsletter pełen konkretów!

Medytacja dla początkujących

Regularna praktyka medytacyjna może przynieść niesamowite korzyści, takie jak większa koncentracja, większy spokój i zmniejszenie stresu.

> zacznij teraz medytację

To też może cię zainteresować