Medytując, dbasz o swój dobrostan – o tym już pewnie słyszałeś, ale co tak naprawdę kryje się pod słowem „dobrostan”? Słowa takie jak „zadbaj o siebie”, „żyj tu i teraz” czy „uspokój umysł” stały się modne, ale co kryje się za tymi hasłami i dlaczego warto to robić?
Po co medytować?
Medytacja przynosi liczne korzyści zarówno dla umysłu, jak i ciała, ale pod warunkiem regularnego praktykowania, oto najważniejsze z nich:
Dlaczego zdolność koncentracji wpływa na jakość codziennego życia?
Podczas medytacji mogą pojawiać się rozpraszające myśli, ale im częściej praktykujesz, tym łatwiej jest zapanować nad umysłem i go uspokoić. To z kolei poprawia twoją zdolność do koncentracji i zwiększa cierpliwość.
Jak rozkojarzenie oddala cię od bliskich?
Spędzanie czasu z bliskimi, kiedy nie potrafisz skupić się na rozmowie, nie sprzyja budowaniu więzi. Może się zdarzyć, że myślami jesteś gdzie indziej, na przykład planujesz co ugotować na kolację, i nie słuchasz tego, co druga osoba mówi do ciebie. Między wami powstaje niewidzialna bariera, która oddziela was od siebie. Oboje możecie czuć się niezrozumiani, zaniedbani i samotni.
Dzięki umiejętności koncentracji zbudujesz wartościowe relacje z bliskimi osobami. Skupienie się na rozmowie z bliską osobą wzmocni waszą więź emocjonalną. Aktywnie słuchając rozmówcy, przekazujesz mu komunikat: „jesteś dla mnie ważny/a, interesuje mnie to, co masz do powiedzenia”. Lepiej zrozumiesz jego/jej stan emocjonalny i potrzeby, co wzmocni wzajemne zaufanie.
Zastanów się, jak wyglądają twoje spotkania z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi? Jak często sięgasz po telefon, aby rozmawiać z nieobecnymi lub przeglądać media społecznościowe? Czy uczestniczysz w spotkaniach aktywnie, czy twoje myśli błądzą gdzieś indziej? Jak często zdarza się, że nie pamiętasz, o czym mówi druga osoba?
Jak skupienie poprawia jakość wykonywanej czynności?
Umiejętność skupienia uwagi na wykonywanej czynności przekłada się na efektywność oraz zadowolenie z jej wykonywania. Im dłużej robisz coś, z przerwami na rozproszenia (jak sięgnięcie po telefon czy rozproszenie myślami), tym bardziej rosną frustracja i negatywne emocje, co w konsekwencji może wpłynąć negatywnie na jakość twojej pracy lub wykonywanej czynności.
W miarę jak twoje samopoczucie się pogarsza, pojawiają się negatywne przekonania dotyczące własnych umiejętności, wartości, takie jak: „nie dam rady tego zrobić” lub „do niczego się nie nadaję”. To z kolei wpływa na jakość wykonywanej czynności. Skoncentrowany umysł popełnia mniej błędów i pomyłek, co przekłada się na rozwiązywanie problemów oraz konfliktów w bardziej efektywny sposób.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim przez Glorię Mark wskazują, że za każdym razem, gdy człowiek utraci koncentrację, potrzebuje 23 minut i 15 sekund, aby wrócić do stanu pełnego skupienia (przed rozproszeniem). Przykładowo, poświęcając 5 minut na media społecznościowe, tracisz około 28 minut, które mogłyby być przeznaczone na to, co pierwotnie planowałeś w danym momencie.
Zrozum swoje emocje i zaakceptuj siebie
Medytując, nawiązujesz lepszy kontakt z samym sobą. Skupiając się na oddechu, doskonalisz uważność, koncentrujesz się na chwili obecnej, jesteś tu i teraz. Celem uważności jest poznanie prawdy o sobie, o swoich emocjach i uczuciach.
Podczas tej praktyki obserwujesz swój umysł i ciało. Obserwujesz bez oceniania i krytykowania, przyjmujesz wszystko takim, jakie jest, nawet jeśli jest to niewygodne. Kiedy przyjmiesz i zaakceptujesz trudne myśli, zaczną tracić na sile i przestaną być tak przerażające, jak wydawało ci się wcześniej. Tym sposobem oswoisz się z nimi i stopniowo przestaniesz obwiniać się za wszelkie błędy i przewinienia.
Staniesz się bardziej wyrozumiały wobec siebie i nauczysz się radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Następnym razem, gdy poczujesz gniew, zamiast go tłumić, pozwól sobie go doświadczyć, przyjrzyj się mu i zaakceptuj. To pozwoli ci uwolnić się od napięcia, poczujesz wolność i spokój. Jeśli stłumisz nieprzyjemne emocje, odrzucisz je lub udasz, że nie istnieją, to zachowasz je w sobie w postaci napięć, nerwów i złego samopoczucia. Emocje z czasem się kumulują, a ty tracisz kontakt ze swoim „ja” oraz poczucie własnej wartości.
Medytacja nie sprawi, że problemy znikną z twojego życia, ale będziesz lepiej sobie z nimi radzić. Przestaną one cię paraliżować i przytłaczać, a zyskasz siłę do stawienia czoła wyzwaniom. Niechętnie podchodzimy do zmian w życiu (jak zmiana pracy, rozstanie z partnerem czy zmiana nawyków). Te sytuacje budzą lęk i niepokój, obawiamy się straty lub że nie poradzimy sobie z nowymi wyzwaniami.
Zmiany wymagają odwagi, pewności siebie i akceptacji porażek, pojawiających się na drodze życia – medytując uczysz się akceptacji siebie, rzeczywistości i nabierasz wiary w swoje możliwości.
Przejmij kontrolę nad lękiem i stresem
Stres stanowi przyczynę wielu chorób i może manifestować się bólem w różnych częściach ciała, takimi jak ból pleców czy pośladków. Regularna praktyka medytacji może pomóc w redukcji poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu, oraz wprowadzić nas w stan relaksu i spokoju. Medytując, odpoczywamy od przytłaczających bodźców i wewnętrznych dialogów, które często męczą nasz umysł.

Gdy się stresujesz, twoja głowa pracuje na wysokich obrotach, skupiasz swoją uwagę na stresie i powtarzasz: „ale jestem zestresowany”, „ściska mi żołądek”. Nakręcasz się i utwierdzasz w przekonaniu, że stres jest częścią ciebie i zaczynasz to odczuwać też w ciele.
Medytując przyglądasz się, jak twój umysł podsyca opowieści wywołujące stres, ale zamiast się w nie wkręcać, masz przestrzeń, aby się zdystansować od stresogennych myśli. Obserwując je i nie oceniając ich, uwalniasz się od nich – w ten sposób stajesz się mniej podatny na stres.
Praktykowanie uważności nie wyeliminuje stresu, ale pomoże ci nim zarządzać. Stres jest naturalną częścią życia, ale to, w jaki sposób na niego reagujesz, może zmienić twoje życie. Poprzez medytacje zrozumiesz, skąd pochodzi lęk i co go wywołuje, a to pozwoli ci pracować nad zmianą wzorców myślowych.
Obserwując lęk i myśli z nim związane uczysz się rozróżniać, co jest prawdą a co „wymysłem” twojego umysłu. Stopniowo zaczynasz cieszyć się wolnością umysłu od paplaniny w głowie, od analizowania przeszłości i przyszłości. Oczyszczasz się z niepokoju i negatywnych emocji.
Posłuchaj medytacji na pewność siebie
Poniższa medytacja pozwoli ci wzmocnić poczucie własnej wartości oraz odnaleźć wewnętrzny spokój.
Medytacja na pewność siebie – transkrypcja
Przyjmij komfortową pozycję taką, jaka jest dla ciebie najwygodniejsza. Zamknij powoli oczy. Weź głęboki wdech przez nos i wypuść powietrze przez usta. Wdech i wydech.
Z każdym wdechem i wydechem twoje ciało staje się zrelaksowane. Czujesz, jak mięśnie powoli się rozluźniają. Obserwuj swój oddech.
Wdech i wydech. Zauważ, jak powietrze unosi twoją klatkę piersiową i brzuch. Poczuj swoje ciało i skup na nim swoją świadomą uwagę.
Czujesz, jak rozluźniają się mięśnie twojej twarzy. A twoje ciało staje się coraz cięższej i spokojne.
Weź głęboki wdech i wydech. Skup swoją uwagę na lewej ręce. Czujesz, jak rozluźnia się i przepływa przez nią ciepło.
Teraz powoli zwróć uwagę na prawą rękę, czujesz jak ciepło przechodzi od koniuszków palców aż po same ramie.
Twoje ręce stają się powoli coraz cięższej i cięższe, a ciebie ogarnia spokój, który rozchodzi się z twojej klatki piersiowej na zewnątrz.
Czujesz, jak przez twoje ciało przepływa energia.
Pamiętaj, masz w sobie moc, aby tworzyć niesamowite rzeczy w swoim życiu.
Posłuchaj swojego serca.
Czego ono chce? Co chcesz, aby stało się w twoim życiu? Co chcesz czuć? Co chcesz w sobie rozwinąć?
Słuchaj z szacunkiem i spokojem tego, co mówi ci serce. Twoje serce zawsze cię prowadzi i wybiera to, co najlepsze dla ciebie. Czego naprawdę pragnie twoje serce?
Wyobraź to sobie, poczuj to.
Jak się czujesz gdy podążasz za tym pragnieniem, co w tobie wzrasta?Zwizualizuj sobie każdy szczegół, jak się czujesz, jak rośnie twoja energia. Jak wzrasta twoja pewność siebie.
Poczuj, jak to uczucie rozchodzi się po twoim ciele.
Teraz wyobraź sobie ogień, gorący płomień, niezwykle silny rozświetlający całe pomieszczenie.
Ten ogień jest w tobie. Ten ogień jest w twoim sercu. Ten ogień to twój dar. Ten ogień to twoja siła i energia.
Zaczynasz czuć moc, która jest w tobie. Prawdziwą moc, którą czujesz w swoim ciele.
To jest ogień, który rozpala twoją pewność siebie. To jest ogień, który rozświetla każde pomieszczenie, do którego wchodzisz. To jest ogień, dzięki któremu radzisz sobie ze wszystkim, co stanie na twojej drodze.
Teraz poświęć chwilę na wdzięczność za energię, którą masz w sobie, za ogień, który pcha cię do przodu, pasję i motywację, którą masz w sobie. Czujesz, jak wdzięczność rozchodzi się po twoim ciele.
Poczuj, jak twoje ciało rozluźnia się jeszcze bardziej. Z każdym wdechem i wydechem odczuwasz więcej spokoju. Wdech i wydech. Powoli jeszcze bardziej rozluźniasz mięśnie.
Teraz podzielę się z tobą kilkoma afirmacjami, które wzmocnią twoją pewność siebie. Powtarzaj je w myślach lub na głos:
Mam wiele do zaoferowania światu
Jestem wyjątkowo piękną osobą
Poradzę sobie ze wszystkim, co stanie na mojej drodze
Rozświetlam każde pomieszczenie, do którego wchodzę
Mam w sobie determinację i wytrwałość
Jestem wartościową i wyjątkową osobą
Mam wszystko, czego potrzebuję, aby osiągnąć swoje cele
Ufam sobie
Wierzę w siebie i w swoje pomysły
Moja pewność siebie jest większa od strachu
Jestem inspiracją dla innych
Jestem naturalnym liderem i inni chętnie naśladują mnie
Nie pozwolę innym mnie ograniczać
Pamiętaj, jesteś silną, zdolną i wartościową osobą. Zasługujesz na wszystko, co najlepsze.
Weź 3 głębokie wdechy przez usta i wypuść powietrze. Wdech i wydech. Wdech i wydech. Pięknie.
Zastanów się, za co odczuwasz wdzięczność, poczuj tę pozytywną energię w swoim ciele.
Powoli otwórz oczy i rozejrzysz się dookoła.
Dziękuje za wspólne spędzenie tego czasu.